Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Između zla i goreg

Komentari (22) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 23 decembar 2009 15:48
Miroslav Đukić
Odličan komentar katastrofalnog stanja! Pitam se: Ima li ko u vlasti dovoljno razuman da ovo pročita i koga ovo može da motiviše da nešto preduzme?
Preporuke:
0
0
2 sreda, 23 decembar 2009 16:54
VH
Velika je steta sto se "obican"narod ne razume u sustinsku temu - ekonomiju.Ovakve clanke retko ko cita iako nije potrebno mnogo strucnosti pa da se shvati u kakvom nam je ekonomskom stanju drzava.Ljudi zaziru od ekonomskih tema i zato su razni skandali,hapsenja marginalnih grupa i sl.uvek odvlacili paznju vecine sa onog sto je najbitnije i od cega zive.To nasi politicari odlicno znaju pa vesto manipulisu tom cinjenicom.
Isto sto vazi za prosecnog citaoca,vazi i za novinare koji trazeci ekskluzivnost vesti,radovno zapostavljaju ekonomska pitanja.
Preporuke:
0
0
3 sreda, 23 decembar 2009 17:34
zvezdarac
Tekst gospodina Katića je, po običaju, dobar. Sadrži i konkretan predlog. Ali kome je on upućen? Evo kome bi trebalo da bude uređen (sledi citat iz zakona o Narodnoj banci):
Narodna banka Srbije dostavlja program monetarne politike za narednu godinu Narodnoj skupštini, radi informisanja.


Dakle, jedini odgovoran za ovo o čemu gospodin Katić priča je guverner. Guverner je izabran na 5 godina, i dok mu mandat traje on je nedodirljiv.

Mi građani najčešće svoj bes kanališemo prema ministrima i poslanicima, koji su u ovom slučaju prilično nemoćni. Dok gospodin Katić i ostali ekonomisti ovako neodređeno adresiraju svoje kritike i predloge, ništa se neće promeniti - Srbija će otići u dužničko ropstvo.

Gledao sam juče film u kome vođa mafije otkupljuje dug nekog svog neprijatelja i govori: tvoj dug je sada moj, ti ne možeš da mi ga vratiš, dakle ja raspolažem tvojim životom. I onda ga ubija.
Preporuke:
0
0
4 sreda, 23 decembar 2009 17:40
thinking maize
Koliko vidim, ovo je članak za neku buduću, ali STVARNU ELITU Srpskog Naroda! Jer, znaću da će nam biti bolje kada neki PRIPADNIK PRAVE SRPSKE ELITE bude rekao, kao Vinston Čerčil Britancima: "Mogu Vam obećati samo krv, znoj i suze.Mogu Vam obećati
samo borbu! Borićemo se svuda..." Zatim, kada srpski bukvari budu počinjali sa: "Naša zemlja je mala i siromašna i mi moramo mnogo da radimo i učimo da bismo živeli dobro!" Zatim, kada taj naš budući, ali PRAVI PREDVODNIK bude rekao: "Za mnom",
a ne "Napred!" zatim,... IMA MNOGO TOGA "ZATIM"... Ovo je dovoljno za početak!
Preporuke:
0
0
5 sreda, 23 decembar 2009 20:01
au mile
Ubrzana privatizacija, nekontrolisan uvoz, uništenje domaćeg finansijskog sektora, veliko ino-zaduživanje, održavanje nerealno jakog kursa dinara su recept kako da jednu siromašnu zemlju, čije su početne pozicije ionako bile slabe, definiitivno dovedete u bezizlaz. Srbija je sada prosjak koji stoji ispred vrata MMF-a, spremna da plati svaku cenu i pruži svaki ustupak, kako bi dobila novu tranšu kredita i održala kakav takav socijalni mir. A cena je, recimo, kresanje javne potrošnje, što u prevodu znači lošije obrazovanje, lošija zdravstvena zaštita, manja sigurnost na ulicama i više gladnih penzionera. U međuvremenu se pokazalo da su sve priče o direktnim stranim investicijama i razvoju domaće privrede, pa samim tim i ubrzanom razvoju Srbije, obična prevara. I dok slušamo nebulozne priče Đelića i Dinkića o parama koje ćemo dobiti iz evropskih predpristupnih fondova (kao da je to cilj sam po sebi) svakodnevno se suočavamo sa istinskom dramom koju preživljavaju žrtve tranzicije. Za izlaz iz ove krize je potrebno kratkoročno gledano, što pre obnoviti domaće finansijske ustanove, ograničiti nekontrolisani uvoz, pustiti da dinar oslabi čime će automatski da se smanji uvoz i time i nivo naših zaduženja. Stimulisati domaće proizvođače, i to u sektorima u kojima imamo šanse, poljoprivreda, prehrambena industrija, građevinarstvo, energetika (pre svega EPS), hemijska industrija... Dugoročno, Srbija mora više ulagati u obrazovanje, kako bi se tehnološko zaostajanje Srbije zaustavilo, i kako bi Srbija postala zemlja visaokokvalifikovane radne snage, koja će konačno da "prodaje pamet".Alternativa je neokolonijalna zemlja, u koju se Srbija polako pretvara.
Preporuke:
0
0
6 sreda, 23 decembar 2009 20:28
Živorad Ćosović
A šta li na to sve kažu malobrojne dinarske štediše?
Preporuke:
0
0
7 sreda, 23 decembar 2009 21:22
Misa
Potpuno se slazem sa vasom analizom, neodrzivost ovakvog razvoja se naslucivala jos 2002 godine. Nazalost nase vlasti brinu samo o profitu banaka, i nekoliko tajkuna, tako da sigurno nece doci do devalvacije dok jos imamo ovolike devizne rezerve, treba i njih privatizovati. Sta nam sledi svima je jasno, proizvodimo manje nego 98 pa ce nam i standard biti takav.
Preporuke:
0
0
8 sreda, 23 decembar 2009 22:14
Aleksandar
Ideje o resavanju ekonomskih problema preko monetarne politike—iskonstruisan pad dinara ili vestacko drzanje jakog dinara—je naivno i pogresno. Resenje je dugorocno gledano trajno i potpuno odbacivanje neoliberalne ekomonije—privatizacija, deregulacija, strane direktne investicije, otvoreno trziste. A to znaci uvodjenje drzavne kontrole trzista, tarife, carine itd. sve u cilju briznog materinskog staranja o domacoj proizvodnji, istrazivanje i razvoj. Dakle, sve opljackano da se vrati drzavi, novom nacionalizacijom i ponovnim stavljanjem akcenta na ZASTITU domacih proizvodnih kapaciteta. A onda kad domace firme ojacaju polako se otvarati i pustati ih da se takmice sa stranim jacim firmama. Neoliberalni paket ekonomskih mera samo sluzi bogatim drzavama da ostanu bogate a da siromasne zauvek drze siromasnim. Srbija kao siromasna drzava ne moze da ekonomski napreduje pod neoliberalnim rezimom—to sto se postiglo "Vasingtonskim konsensusom" je otprilike, da upotrebim sportsku metaforu, kao kosarkaska liga u kojoj NBA timovi igraju protiv tima devojcica iz treceg razreda osnovne skole "Zmaj Jova Jovanovic". To je perverzno, niko takvu ligu ne bi smatrao zanimljivom za gledanje, a da ne pominje da nije fer. E upravo je takvo stanje globalne ekonomije i samo bi nerazumni pristali da salju svoje devojcice totalno nezasticene da igraju protiv Sakila O Nila i Kobi Brajana. Prvo zastitite nase devojcice, dobro ih nahranite i negujte, sacekajte da porastu pa ih onda pustite u koridu "slobodnog tzusta" jer to tkz. Kobajagi slobodno tzizte ide na ruku samo onima sa NBA timovima koji bi da biju sa 1000 koseva razlike devojacke timove po svetu. Ono sto nije jasno je zasto druga strana pristaje da ucestvuje na takvom sampionatu.
Preporuke:
0
0
9 sreda, 23 decembar 2009 22:48
Poručnik Spasić
Stalno nam se nameće neki izbor između dva zla. "Ili će ti život biti cveće ili tebe više biti neće."
I mi taj izbor trebamo da prihvatimo zdravo za gotovo. Ako smo sabrani i zdravi, onda neko drugi poprilično gotovani. Onda to postaje potpuno drugačije.
Nasilje je plod straha i sujete. Stoga ga treba odbaciti i čuvati se svih koji pozivaju na bilo kakvo nasilje.
I pre svega, ne treba nam vođa. Što smo ih više imali, to nas je manje bivalo. Zavirimo u sebe.
Preporuke:
0
0
10 sreda, 23 decembar 2009 23:02
Nikola Turajlić
No konačno sam dočekao da autor odbaci rukavice (političku korektnost) i počne udarati u pleksus tvorce srpske monetarne politike.
Drugim rečima autor je osvetlio bitne negativne aspekte ove politike i to da se istom uništava domaća proizvodnja, a država pljačka i istovremeno dovodi u dužničko robstvo. Tvorci ove bezumničke politike su bankarski i uvoznički lobi, a ostvaruju je preko svetski priznatih srpskih ekonomskih eksperata i to u celom tranzicijskom razdoblju. Ne može se isključiti da su u istom, pored lukrativnih , sadržani i neki drugi motivi, ali bi sam ovim prešao već u teoriju zavere.
Za razliku od svojih ranijih kolumni autor daje, sa stanovišta struke, besprekorni predlog mera za razrešenje katastrofalnog stanja.
Postavlja se pitanje kakova je mogućnost prelaska na realni devizni kurs (devalvacije dinara) što prelaže autor.
Šanse za to su optimističko gledano 1:1000, jer su protiv toga, pored navednih lobija, i prezaduženi kreditima s deviznom klauzulom, srpske firme i gradjani.
Promena ekonomske politike neće uslediti ni prilikom eventualnog dolaska nove vlade, jer će svi postupati kao dosadašnje.
Ovo stanje će razrešiti kolaps srpske države i privrede i sledom toga pretvaranje Srbije u ekološku državu. Predlažem onima koji imaju mogućnost da treniraju krave za vučno sredstvo i oranje da odmah pristupe ovom poslu, jer će uskoro prestati mogućnost zaduživanja Srbije.
Preporuke:
0
0
11 sreda, 23 decembar 2009 23:11
@ Nikola Turajlic
pedlazem vam da predlozite. vi ionako sve znate
Preporuke:
0
0
12 četvrtak, 24 decembar 2009 01:41
Nikola Turajlić
@ anonimus
Komentator bez naznake imena traži od mene "da predložim, jer ja ionako sve znam".
Ovo shvaćam kao sarkastičnu primedbu na moje komentare kao i autorske tekstove, koji ga svojim sadržajem iritiraju, ali kako nema argumente da ih pobije, pribegava nekakovim provokacijama.
Obzirom da imam naviku da odgovorim i na provokacije, učinit ću to i sada.
Pre sevga želim istaknuti da nisam kokoš i da ne znam nositi jaja ili kočka koja leže piliće, ali vrlo dobro znam oceniti što je mućak i nemam nikakovih ograda da to i kažem.
Kako ne znam šta anonimus misli, to ću svoj predlog u komentaru na autorski tekst pojasniti.
Oni koji imaju očeve ili dedove na selu trebaju učiti krave za vučnu stoku (jer neće biti goriva za traktore).
Oni koji su bez ikoga na selu trebaju se pripremati za preživljavanje u prirodi (mladi bukov list ili mlade koprive daju se koristiti kao jelo odnosno povrće).
Mudrim glavama koje misle da lupam gluposti, dajem zadatak da pronadju odgovor na egzistenčnu situaciju da su bez posla i pomoći sa strane, a država ne može kupiti energente i druge neophodne uvozne sirovine, jer nema devize.
Za čitaoce koji nisu mudri i razmišljaju svojom glavom, predlažem da dobro pročitaju autorski tekst i moj komentar, pokušaju im naći slabe tačke i ako ne uspiju iste opovrgnuti, da razmišljaju o izlaznoj strategiji, kako bi rekli američki analitičari.
Preporuke:
0
0
13 četvrtak, 24 decembar 2009 06:06
Šicer
Za 15 godina neće biti ni Srba ni Srbije, i ko to ne vidi taj je na žalost veoma kratkovid. 200,000 abortusa godišnje. Rađajte Srbi decu. A počistite bagru s vlasti, na prinudne radove, da probijaju koridor 10, na primer.
Preporuke:
0
0
14 četvrtak, 24 decembar 2009 10:13
@thiking mainze
"Mogu Vam obećati samo krv, znoj i suze.Mogu Vam obećati
samo borbu! Borićemo se svuda..."

Postojao je jedan takav, ali smo mu podmetnuli 9. mart, 5. oktobar i Haag, gde se svirepo umoren.
Preporuke:
0
0
15 četvrtak, 24 decembar 2009 11:13
Vladimir Dž
Da bi ljudi shvatili zašto smo tu gde jesmo, prevešću dva citata. Prvi je isečak iz časopisa Foreign Affairs koji izdaje Council on Foreign Relations (Savet za Inostrane Poslove), text je iz 2007 godine i nosi naslov Kraj nacionalnih moneta: “Pravi kurs nije povratak mitskoj prošlosti suverenosti pojedinih moneta, gde Vlade kontrolišu lokalne interese, menjaju kamatne stope neznajući šta to donosi ostatku sveta. Vlade moraju da odbace fatalno shvatanje da nacionalna pripadnost od njih zahteva kontrolu novca na njihovoj teritoriji. Nacionalne valute i globalna tržišta se jednostavno ne mogu mešati, zajedno one kombinuju smrtonosni napitak monetarnih kriza i geopolitičkih tenzija te čini pretekst za razarajući protekcionizam. U nameri da se izvrši bezbedna globalizacija, zemlje moraju da napuste monetarnu suverenost što je izvor današnje nestabilnosti.... Monetarni nacionalizam je jednostavno nesaglasan sa globalizacijom. Pošto danas ekonomski razvoj više nije moguć izvan procesa globalizacije, zemlje treba da napuste monetarni nacionalizam. Vlade trebaju da zamene svoje valute sa dolarom ili eurom, ili u slučaju Azije treba saradjivati da se napravi medjunarodna valuta od više velikih i ekonomski raznovrsnih valuta” Ko ne prepoznaje kukavičje jaje u ovom odlomku, možda će ga sledeći malo probuditi i eventualno sklopiti celu sliku. "Moderno bankarstvo pravi novac iz ničega. Proces je možda najveća majstorija ikad napravljena ljudskom rukom. Bankarstvo je začeto u zločinu i rodjeno u grehu. Bankari su vlasnici sveta. Ako im oduzmite svet a ostavite im moć da izdaju novac, začas posla napraviće dovoljno para da otkupe svet nazad... Ali ako im oduzmete moć da izdaju novac, sva velika bogatstva kao moja će nestati, i treba da nestanu. Zbog ovog svet bi bio mnogo srećniji i lepši za život. Ako želite da ostanete robovi bankara i da plaćate ceh robovanju, ostavite im da štampaju novac" - Sir Josiah Stamp, bivši Guverner The Bank of England.
Preporuke:
0
0
16 četvrtak, 24 decembar 2009 17:36
zivko.curcic
hipoteticki, kako izaci na izbore i reci ljudima u nasem ekonomskom programu kao jedno od resenja za spas srpske privrede vidimo pad dinara. ko bi glasao za tu opciju. iskreno i ja sam za tu opciju, ali neuki srbi citajuci komentare na b92 su pre za uvodjenje evra umesto dinara (oni koji imaju pristup internetu, koji su iole obrazovaniji, ne shvataju sta znaci domaca valuta). prosecan srbin je nepismen, kako ekonomski, tako i na sve druge nacine. kako izaci pred narod i reci mu da je nepismen, a zelis da glasa za tebe.
ono sto ja vidim kao problem pada dinara, ce biti rast cene primarnih poljoprivrednih proizvoda. ako je dinar 150, kg psenice ce biti 15 dinara, to odmah povlaci poskupljenje cene hleba, jer ne dao bog da pekari zaradjuju manje od 10.000 evra mesecno za sebe ili koliko vec zaradjuju. doci ce do poskupljenja hrane, doci ce do rasta cena nafte. za rast nafte ima resenja, smanjenje akciza. jasno mi je da oni koji budu izvozili ce vise zaradjivati. problem je da li ce taj visak hteti da dele sa zaposlenima. posto su plate ionaku u proseku mizerne, sada oni nece zeleti da dele taj ekstra profit. kako resiti ovih par problema. da ne kazem da ce doci do pada standarda vecine populacije. kako ubediti te ljude da sledeci put glasaju za tebe. mora se mnogo toga promeniti na bolje kako bi i sledeci mandat izgurao svoje reforme. sve je ovo hipoteticki. dajte da vidimo resenja za probleme koje bi izazvao pad dinara.
Preporuke:
0
0
17 četvrtak, 24 decembar 2009 18:40
Šicer
Sklon sam da se nadovežem i složim da je taj koji je svirepo umoren u kazamatima neofašista bio dobar za Srbiju. U poređenju sa današnjim šajsterima bio je mustra bečka.
Preporuke:
0
0
18 četvrtak, 24 decembar 2009 23:18
zivko.curcic
vi ocigledno ne znate bedu privatnika(bakalina,pekara,trafikanata,obucara,frizera).O kakvim vi to desetinama hiljada Evra govorite?
Pa,jedva se sastavlja kraj s krajem?!
To je bilo nekada i to samo kod onih koji su imali po pet-sest radnji i radili na crno.
U Srbiji samo bankari i tajkuni dobro zive.95% ljudi je beda i siromastvo.
Preporuke:
0
0
19 četvrtak, 24 decembar 2009 23:19
@zivko.curcic
vi ocigledno ne znate bedu privatnika(bakalina,pekara,trafikanata,obucara,frizera).O kakvim vi to desetinama hiljada Evra govorite?
Pa,jedva se sastavlja kraj s krajem?!
To je bilo nekada i to samo kod onih koji su imali po pet-sest radnji i radili na crno.
U Srbiji samo bankari i tajkuni dobro zive.95% ljudi je beda i siromastvo.
Preporuke:
0
0
20 petak, 25 decembar 2009 09:39
zivko.curcic
zanci svi smo pukli. pa ko onda jos glasa za ove kretene na vlasti.
odem u rodic tamo krcato, idem sa zenom u ps tamo 10 zena razgleda stvari i kupuje. mislim koliko mi to mozemo da potrosimo, a ne zaradimo. ko onda zaradjuje?
zanimaju me resenja za tu devalvaciju dinara. lako je napisati, pustis dinar niz vodu, a ne napises kako ublaziti takav pad standarda.
Preporuke:
0
0
21 petak, 25 decembar 2009 21:00
Misa
@zivko curcic

Ne postoji nacin da zadrzimo sadasnji standard, devalvacija ce se desiti ili ranije, kontrolisano, ili kasnije nekontrolisano. Vlast jedino moze da teret pada standarda sto ravnomernije rasporedi. Mnogo veci porezi na imovinu i progresivno oporezivanje prihoda su jedan od nacina.
Preporuke:
0
0
22 subota, 26 decembar 2009 20:11
stojan nenadović
Gospodin Vladimir Dž. je naveo šta je bivši guverner Engleske banke rekao za način kako se danas vlada svetom putem stvaranja novca od strane banaka. To treba zabraniti i stvarati novac tako da se pušta u opticaj kao poklon. Pre par decenija Kina je jedva mogla da prehrani stanovništvo a danas je privredno najzdravija država na svetu. Ona je to uspela za kratko vreme, zato što je polovinu potrebne količine novca pustila u opticaj kao poklon. Da bi prikrila šta stvarno radi, Kina je novac emitovala kao kredit a posle je otpisala, tj. oprostila kredite, i tako ih pretvorila u poklon. Pre par godina Argentina je bila u najvećoj privrednoj krizi na svetu, slušala je preporuke MMF-a, kao što mi sada slušamo, izbili su socijalni nemiri, i Argentina je uzela svoju sudbinu u svoje ruke. Jednu trećinu novca je emitovala na način kako je to učinila Kina, izvukla se iz krize i postala članica G-20. Ona sada ulazi u dvadeset najmoćnijih država na svetu, koje odlučuju o sudbini sveta. To možemo i mi da uradimo, samo je potrebno da znamo da je to moguće i da glasamo za to.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner